Eltűnt egy magyar testvérpár Skóciában
A skót rendőrség nagy erőkkel – rendőrkutyák és a tengeri egység bevetésével – keresi a testvéreket.
Véleményük szerint az EU-nak világossá kell tennie, hogy Skócia a függetlenedéssel visszaszerezheti uniós tagságát.
Több mint 170 európai professzor, író, költő, filozófus és képzőművész közös levélben arra kérik az Európai Bizottság és az Európai Unió Tanácsának elnökét, illetve a tagállamok vezetőit, hogy támogassák Skócia esetleges visszatérését az Unióba. Az akadémikusok és művészek el szeretnék érni, hogy
Skóciában 2014-ben tartottak népszavazást a függetlenség kérdéséről, akkor a többség az Egyesült Királyságon belül képzelte el az ország jövőjét. A Brexit-népszavazás azonban rendesen felkavarta a kedélyeket a szigetországban, hiszen míg az angolok többsége a távozás mellett tette le a voksát, addig a skótok 62 százaléka továbbra is fenntartotta volna a brit uniós tagságot. A különböző álláspontok így a skót függetlenséget támogató tábornak kedveztek, a brit kormány viszont hallani sem akar egy újabb referendumról.
Az európai értelmiségi körök közös felhívása kitér arra, hogy ebben a helyzetben a skótok önerőből nem tudnak tárgyalásokat kezdeményezni az EU-val, vagyis a most még autonóm módon működő skót kormány nem képes felmérni, hogy az ország milyen esélyekkel indulna az Unióba való csatlakozás során.
és el szeretnék érni, hogy Skóciára ne a hivatalos, hanem egy különleges, eseti csatlakozási folyamat vonatkozzon.
Ehhez az EU-nak egyoldalúan fel kell kínálnia a lehetőséget, hogy Skócia – egykori uniós tagságára hivatkozva – a függetlenedést követően a megszokottnál gyorsabban tudjon csatlakozni az Unióhoz. Ezzel az uniós állásfoglalással mindenki számára világossá válhat, hogy a függetlenség egyben az uniós tagság visszaszerzésének lehetőségét is magában hordozza.
Ezzel voltaképpen a skótok világosabb képet kaphatnak arról, hogy milyen lenne a független Skócia, vagyis
A levél aláírói továbbá azt kérik a tagállamoktól és az uniós intézményektől, hogy a sikeres népszavazást követő időszakban segítsék elő, hogy Skócia gazdasága kész legyen az uniós csatlakozás meglépésére.
Magyarországról eddig Tamás Gáspár Miklós filozófus, illetve Haraszti Miklós író írták alá a közös levelet, de elképzelhető, hogy a weboldalon többen is csatlakoznak majd a kezdeményezéshez. A levél időzítése nem mondható véletlennek, hiszen a jövő héten választásokat tartanak Skóciában. A Skót Nemzeti Párt kampánya a koronavírus-járvány okozta válságból való kilábalásra, illetve a második függetlenségi népszavazás kiírása épül. A referendumot Nicola Sturgeon első miniszter 2023-ig szeretné tető alá hozni, ennyi idő ugyanis elég lehet ahhoz, hogy belföldön erős többség alakuljon ki a függetlenség mellett és Európában is új szövetségesek segítsék az elszakadás ügyét.
Gergi-Horgos Mátyás
Fotó: Andy Buchanan / AFP